Kolpa

Grubun Temelleri Adana şehrinde geçirdikleri lise yıllarına dayanan Kolpa Grubunun 2005 yılında İstanbul’da Bora Yeter (bas) ve Barıs Yurtcu (vokal) tarafından kurulan

2007 yılındaysa gitarda Adana’da yıllarından bir diğer lise arkadaşları olan “Cenk Taner Dönmez” in İstanbul’a yerleşip bu gruba dahil olmasıyla ilk albümün kayıtlarında yer alan 3 kişilik kadroya ulaştı.
2009 Nisan’da prodüktörlüğünü “Matthew Erdem” in yaptığı ilk albümleri “Hayat Senin” “Mucize İşler” i yayınladılar. “Hayat Senin” “Sayende” ve ‘Koşa Koşa’ şarkılarının klip çekimlerinin ardından davulda Samuray Gökçe’nin de gruba dahil olmasıyla grubun kadrosu da son halini aldı.

2010 Şubat ayında 5 cover şarkının yer aldığı maxi-single albümleri Maximum’un ilk video klip şarkısı “Böyle Ayrılık Olmaz” uzun süre listelerde 1 numarada kalmayı başardı. 2011 Mart ayında ise Haluk Kurosman prodüktörlüğünde kaydedilen yine Pasaj Müzik etiketiyle yayınlanan single’ları “Son Nefesim” Kolpa’nın radyo ve müzik kanallarındaki başarısını devam ettirdi.

2012 Şubat ayında ise “Yatağın Soğuk Tarafı” adını verdikleri 3. Albümlerini yayınladılar. Prodüktörlüğünü yine Haluk Kurosman’ın üstlendiği albüm raflarda yerini aldı. Albümle aynı adı taşıyan şarkının başarısının ardından Kolpa, 2012 Altın Kelebek Ödülleri’nde “Şarkıları En Çok İndirilen Grup” ödülüne layık görüldü. Aynı albümün sevilen parçalarından “Hiç Bitmez Bu Masal” ise popüler gençlik dizisi olan “Pis Yedili”nin jenerik şarkısı olarak kullanıldı. Ayrıca grup elemanları bu dizide 2 defa konuk oyuncu olarak rol alarak yer aldı.

Albümün ikinci video klibi ise “Beni Aşka İnandır” şarkısına çekildi. Uzun süre listelerde, radyo ve TV kanallarında yer alan şarkının başarısının üzerinden çok geçmeden grup, konserlerde ve sosyal medya platformları üzerinden gelen yoğun istek üzerine üçüncü ve bu albümün son video klibini “Nasıl Öğrendin Unutmayı” isimli şarkıya çekti. Kolpa, 2013 yılında ise Altın Kelebek Ödülleri’nde “En İyi Grup” ödülüne layık görüldü.

Kolpa 10 Ocak 2014’te son albümleri “Aşk ve Hayat Hakkında”yı yayınladı. Prodüktörlüğünü yine Haluk Kurosman, yapımcılığını Pasaj Müzik’in üstlendiği bu albümün ilk video klibi “Emir Khalilzadeh” yönetmenliğinde “Ölünmüyor Mutsuzluktan” isimli şarkıya çekildi.

Böyle Ayrılık Olmaz
Kim derdi ki seninle bir gün ayrılacağız
Geçip giden yılları ardından bakacağız kim
Derdi ki bitanem gün gelip bıkacağız
Ben ve yenik yüreğim yalnız mı kalacağız
Böyle ayrılık olmaz böyle yalnız kalınmaz
Hani verdiğin sözler hani ellerin nerde
Hani huzur bulduğum deniz gözlerin nerde
Hani sen hep benimdin şimdi nerdesin Nerde
Böyle ayrılık olmaz
Böyle yalnız kalınmaz
Hani verdiğin sözler
Hani ellerin nerde
Hani huzur bulduğum deniz gözlerin nerde
Hani sen hep benimdin şimdi nerdesin nerde