Mobilya İmalatında Özel Ağaçlar

Ağaçların her koşulda hayatımızda yeri çok önemlidir. Oksijen kaynağı olmasının yanı sıra farklı ağaç türlerini hayatımızın bir çok bölümünde de kullanabiliyoruz. İnegöl Mobilya Firmaları çoğu zaman mobilya ürünlerinin üretiminde gürgen ağacını kullanmaktadır.  Şimdi size bu ağaçlar neler ve nerelerde kullanıyoruz anlatalım.

1-Meşe
Geniş gövdeli bir ağaçtır. Boyu 35 metreyi geçer. Yüzlerce yıl yaşayabilir. Meşe kerestesi dayanıklılığından ötürü çok değerlidir. Meşe, iyi yandığı için, odun, kömür olarak da kullanılır. Ayrıca, meşe kabuğundan elde edilen tanen maddesi de, dericilikte çok kullanılır.

2-At kestanesi
Uzun ömürlü bir ağaçtır; yüzlerce yıl yaşar. 15-20 yaşından
sonra meyve vermeye başlar. Tahtası beyaz, yumuşaktır; döşeme, kaplama işlerinde kullanılır. Kabuğundan da deri için boya yapılır.

3-Dişbudak
Çabuk büyüyen bir ağaçtır. Boyu 20-30 m. kadardır. Yapraklarının görünüşü çok güzeldir. Tahtası sert, esnek olduğu için değerlidir. Kerestesinden mobilya, gemi, araba yapımında yararlanılır.

4-Kestane
Tahtası meşe tahtasına benzer; nemden bozulmaz. Çeşitli eşya yapımında kullanılır.

5-Çam
Pek çok türü vardır. Tahtası çok değerlidir; her çeşit marangozluk işine elverişlidir. Talaşından ip, tahtasından oyuncak yapılır. Endüstride çok kullanılan reçine, terementi gibi maddeler de çamdan elde edilir.

6-Söğüt
150 kadar çeşidi vardır. Çoğunun tahtası çok değerlidir. Döşeme, fıçı yapımında, marangozluk işlerinde kullanılır; dallarından sepet yapılır.

7-Mahun
Kerestesi çok değerlidir. Mobilya yapımında kullanılır. Genellikle siyahtır; en iyi cinslerinin rengi kırmızıya çalar.