Ceza Avukatı Savunmaya Ne Zaman Girer

Suç şüphesi altındaki bir kişi yakalanmış ya da gözaltına alınmış durumdaysa eğer ceza avukatı ile birlikte kimsenin konuşulanları duyamayacağı ayrı bir görüşme odasında görüşme hakkına sahiptir. Savunma faaliyeti kişiye suç isnadının yapılmasından itibaren başlamaktadır. Teknik olarak bu aşamalardan sonra ceza avukatı müvekkilinin savunmasını yapmaya başlamaktadır.

Ceza avukatı, şüphelinin kendisine verdiği her türlü bilgiyi saklamak zorundadır. Avukatlar, avukatlık mesleğini bırakmış olsalar dahi mesleki sırrı saklaması gerekir ve hayat boyu da saklamaya devam etmelidir. Şüpheli ile avukat arasındaki görüşme neticesinde savunmanın çerçevesi tartışılmakta ve şüpheliyi en iyi ne şekilde savunabileceği kararlaştırılmaktadır.

Ceza avukatı, jandarmanın, polisin veya başka bir kolluk görevlisinin ifade alma işlemi sırasında şüpheli ile birlikte hazır halde bulunur. Avukatın, şüphelinin ifadesinin alınması sırasında şüphelinin yerine geçerek sorulara cevap vermesi mümkün değildir. Avukat bu sırada sadece hukuki yardımda bulunmaktadır. Polisin ifade alma işleminin devamında şüpheli serbest bırakılmaz ise adliyede savcılığa çıkarılması gerekecektir. Ceza avukatı, savcılık aşamasında şüphelinin savunmasını yapacaktır. Hangi aşamada olursa olsun şüpheli ile ceza avukatı kimsenin duyamayacağı bir odada görüşme hakkına devam edebilir. Savcılığın şüpheliyi serbest bırakmaması halinde tutuklama ve adli kontrol istemi ile Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmektedir. Hakim, şüphelinin sorgusunu yaparken ceza avukatı da sorgu anında hazır bulunmaktadır. Şüphelinin sorgusu ve savunması yapıldıktan sonra hakimin şüphelinin tutuklanması kararını verirse şüpheli bu durumda ceza evine konulmaktadır. Tutuklama kararına 7 gün içerisinde itiraz edilebilmektedir.

Tutuklamaya itiraz; kişi özgürlüğünü sınırlamakta olan mahkeme kararlarına karşı ceza avukatı tarafından yapılan en önemli başvurudur. Ceza avukatı, şüpheli veya sanığın özgürlüğünü ilgilendiren tüm işlemlere karşı şüpheliyi temsilen itiraz edilebilme hakkına sahiptir.

Bursa ilinde ceza avukatı ihtiyacınızda Bursa Ceza Hukuku Avukatı Elif Çavuşoğlu ile irtibata geçebilirsiniz.