Araba Koltuğu Nasıl Kurutulmalı?

Hayatımızda önemli bir yeri olan araçlarımıza özen göstermeye çalışırız. En önemli örneği, araba bakımından sonra arabanın temizliğidir. Dış temizliğinin yanı sıra arabanın içi de temizlenmelidir. Koltukları temizlendikten sonra ıslak kalabilir ve hemen kurumayabilir. Profesyonel şekilde kurutan birçok yer olsa da kendi çabamızla da ıslak koltukları kurutmamız mümkündür.

Islaklıkta ilk yapmamız gereken şey ıslak koltuğu kuru bir bezle silip nemini aldıktan sonra camı güneş alan yerde açık bırakmak, koltukların kurumasına yardımcı olabilir. Arabanın kendi olanaklarını da kullanabilirsiniz.

Arabanın kaloriferlerini açmak da diğer seçeneklerin arasındadır. Kalorifer açılınca ısının etkisi ile koltuklar kuruyacaktır. Kalorifer açık olduğu zaman camları açmayın, ısının etkisiyle koltuktaki nemin buharlaşmasını sağlanacak ve sonra camın açılmasıyla nem dışarı çıkacaktır. Nemi aldıktan sonra rutubet kokusunu engellemek için, bavul, çanta içerisinde bulunan küçük nem akıcı keselerden yerleştirebilirsiniz. Bu sayede ıslaklık gittikten sonra kalacak olan rutubet kokusu da engellenmiş olur.

Not: Arabanızın temizliğini kendiniz yapabiliyor olabilirsiniz fakat araba ile ilgili jant bakımı, lastik bakımı, detaylı iç bakımını Maslak Meguiars gibi firmalara bırakmanız arabanız için doğru bir karar olacaktır. Araçların oto bakım işleri şakaya gelmez ve ciddi olumsuz sonuçlar doğurabilir.