Ahşap ve Metal Kesme Makinaları

Elektrikli el aletleri, normalde kol gücü kullandığımızda çok fazla efor harcanması gereken bundan dolayı da uzun süren işleri daha kısa zamanda ve pratik bir şekilde yapmamızı sağlar. Ahşap kesme makineleri ve metal kesme makineleri de bu elektrikli aletler arasında olan ve birçok sanayi dalının olmazsa olmaz araç ve gereçlerindendir.

Ahşap Kesme Makinası Nedir ve Ne Şekilde Kullanılır?

Ahşap kesme makinası genel olarak ahşap kesmekte kullanılan elektrikli aletlerdir.  Fakat bu aletler farklı modellerde farklı isimler alabilir.  Gönye testere, elektrikli ağaç kesme testeresi, şerit testere, dekupaj makinesi, tilki kuyruğu, profil kesme, tezgah testere ve daha fazla makineye ahşap kesme makinasının altında yer vermek mümkün. Ahşap kesme makinesi set olarak satılabilir. Ahşap kesme seti dahilindeki aparatlar içinde ahşap kesme bıçakları, ahşap kesme tahtası ve ahşap kesme diskleri  bulunmaktadır. Bu aparatların ahşap kesme makinaları dışında alınması, makinenizi çok daha uzun yıllar boyunca güvenli ve verimli bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır.

Metal Kesme Makinası Nedir ve Ne Şekilde Kullanılır?

Metal kesme makinası, genel olarak demir,  alüminyum ve benzeri metalleri kesmekte kullanılan elektrikti alettir. Ahşap kesme makinasından temel farkı, ahşaptan daha zor bir materyal olan metalleri kesme gücü olan bıçaklarının bulunmasıdır. Makineyi güvenli ve verimli bir şekilde kullanabilmek için metal kesme bıçaklarını düzenli olarak kontrol etmek gerekmektedir. Hem ahşap kesme makinaları hem de metal kesme makinaları mutlaka deneyimli, tecrübeli ve eğitim almış kişilerce kullanılmalıdır. Aşırı kesici ve hızlı hareket eden bıçakların ellere zarar vermemesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Bunlar eller için korucuyu eldivenler ve gözler için de, çıkan kıymıkların gözlere hasar vermemesi için güvenlik gözlükleri kesinlikle ihmal edilmemelidir.